Spawanie rurociągów chemicznych

Firma Ebetech świadczy profesjonalne usługi w zakresie montażu i naprawy instalacji przemysłowych. Jednym z realizowanych przez nas procesów jest spawanie rurociągów chemicznych. Wymaga to zastosowania odpowiednich metod obróbki materiału, a także złączy o ściśle określonych parametrach.

Spawanie rurociągów chemicznych

Jak wygląda spawanie rurociągów chemicznych?

Rury stosowane w przemyśle chemicznym wykonane są ze stali kwasoodpornej. Zawiera ona w swoim składzie węgiel (C), nikiel (N), chrom (Cr), molibden (Mo) i inne pierwiastki. Jest to materiał odporny na działanie agresywnych substancji oraz na korozję. Spawanie rurociągów chemicznych wymaga zastosowania osłony gazów obojętnych (argonu, helu lub ich mieszaniny). Najczęściej obróbka taka odbywa się metodą TIG, czyli przy użyciu nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazu, najczęściej argonu. Co ważne, w przypadku stali nierdzewnej może zostać użyty tylko czysty argon.
Spawanie rurociągów chemicznych to skomplikowany i trudny proces, wymagający dużej precyzji, doświadczenia i wiedzy specjalistycznej. Dobór spoin dla rur w przemyśle chemicznym musi być dokonany zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi. Złącze powinno charakteryzować się taką samą odpornością na korozję i działanie agresywnych związków chemicznych, co cała instalacja. Tylko wtedy bowiem możliwe będzie zachowanie założonej wytrzymałości rurociągów.
Specjalnym rodzajem instalacji chemicznych są rurociągi transportujące amoniak. W tym przypadku konieczne jest dodatkowe wykonanie prześwietlenia RTG każdej wykonanej spoiny. Musi ona mieć równomierne wypełnienie i lico, bez pęcherzy i podtopień, z wykonanym pełnym przetopem.

Spawanie rurociągów chemicznych jest na tyle trudnym i wymagającym zadaniem, że warto powierzyć je specjalistom. Ebetech zrealizuje dla Państwa tego typu montaż z gwarancją zachowania wszystkich wymaganych norm bezpieczeństwa i wytrzymałości. Nasi pracownicy to osoby wykwalifikowane, posiadające wieloletnie doświadczenie oraz wszelkie wymagane uprawnienia. Daje to pewność realizacji usługi na najwyższym poziomie.